Populárno-náučné

Aspergerov syndróm ako odlišné myslenie

„Ja si myslím, že ide o rôzne druhy mysle. A o rozpoznanie, že určité mentálne deficiencie môžu mať nejaké selektívne výhody, u istých druhoch aktivít. Prekonali sme obrovské množstvo bariér, ktoré mali čo do činenia s farbou kože … Stále však neakceptujeme mentálnu rôznorodosť v dostatočnej miere.

Ako milovať človeka na autistickom spektre

Romantické vzťahy môžu byť komplikované a frustrujúce pre mnoho ľudí, nielen tých na autistickom spektre.

Jak mluvit s člověkem s Aspergerovým syndromem

S laskavou pomocí mého manžela jsem dal dohromady tento článek, kterým bych rád poskytl rady těm, kteří mají ve svém okolí člověka s touto diagnózou a vysvětlil vnímání lidí s Aspergerovým syndromem. Připomínám, že každý jsme jiný, na někoho to může sedět více, na někoho méně.

Jak na nás (lidi s AS)

Úvod

Jmenuji se Petra a mám Aspergerův syndrom. Tuto příručku jsem napsala, abyste věděli, jak s námi pracovat. Proto ten název JAK NA NÁS.

10 vecí, ktoré by každé dieťa s autizmom chcelo, aby ste vedeli

1. Som dieťa.

Reakcie na tragédiu v Newtowne

Po tom, ako v piatok 14. decembra 20-ročný mladík Adam Lanza na Sandy Hook Elementary School v mestečku Newtown zastrelil 20 detí a 6 dospelých sa v médiách začali objavovať špekulácie, podľa ktorých páchateľ trpel Aspergerovým syndróm. Práve ten sa uvádzal ako príčina jeho násilného konania.

15 vecí, ktoré by ste nikdy nemali povedať človeku s autizmom

Existujú stovky, možno tisíce takýchto výpovedí, rozhodla som sa vybrať len 15, aby som nezahltila váš internetový prehliadač. Ľudia s autizmom, deti i dospelí, sa so všetkými týmito výpoveďami stretli a niektoré sú, nanešťastie, veľmi časté.

Vedci zo Stanfordu skúmajú emocionálnu stránku autizmu

Dvaja psychológovia zo Stanfordu zistili, že emocionálne problémy, ktorým čelia mnohí jedinci s autizmom pramenia z nedostatočných stratégií regulácie emócií. Vedci v spolupráci so Stanford Autism Centre plánujú pomôcť ľuďom s autizmom lepšie zvládať emócie.

Zdroje úzkosti u človeka s poruchou autistického spektra

Každý deň zažívame situácie alebo okolnosti, ktoré v nás môžu vyvolať pocity úzkosti. Príkladmi takýchto situácií sú dopravná zápcha, obava, že nestihneme pracovný pohovor či dokonca aj taká banalita ako neporozumenie vtipu, ktorý sa ostatným zdal mimoriadne vtipný.

Šikana detí s Aspergerovým syndrómom

Šikanu môžeme definovať ako cieľavedomé opakujúce sa konanie, ktorým sa páchateľ zámerne snaží spôsobiť obeti fyzickú či psychickú ujmu. Šikana má mnoho podôb. 

Syndikovať obsah